Malin Ackermann Det är mycket med Sundsvall som är bra men bäst av allt för mig är Stig Wiklund lika känd som Positiva kicken.
För ca 10 år sedan hade jag förmånen att träffa Stig. Då coachades jag i min roll som koordinator för Region 8 (numera R10)
Idag har vi pratat om vikten av att följa sin riktning. Jag fick reflektera över mina tre riktlinjer.
En är förstås Lycksele Bokhandel. Det är min fina arbetsplats och arena för att få utlopp för den jag är.
Den andra är att få skriva. Det är min passion som fick möjligheten att utvecklas i och med bröstcancern.
Den tredje är att främja min hälsa och förädla mina drivkrafter. Mitt varför?
Mina styrkor är också mina utmaningar och jag behöver skapa rum för min passion men samtidigt prioritera det som är viktigast. Nämligen mina barn. Ja, maken är också viktig men han är sin egen lyckas smed som alla andra mäns.
Det finns mycket mer att säga om mitt möte med Stig. Det kommer jag berätta om vid fler tillfällen. Till exempel om varför jag har en passion att skriva och läsa.
Jag drivs nämligen av att lyfta andra människor. Bringa hopp och mod i andra genom att vara sann och äkta.
Är djupt tacksam för att Stig tog sig tid för mig när jag tog kontakt inför min hemresa norröver.
Tack @stigwiklund för allt du gör för art förädla människors styrkor och ta tag i sina utmaningar. Du är bäst!